Draft Schedule – Subject to Change

Sunday, 15 September
Monday, 16 September
Tuesday, 17 September
Wednesday, 18 September

Sunday, 15 September
18.00-20.00 Welcome Reception
(Registration 18.00-19.30)
Oriental Museum

Monday, 16 September
Registration in Foyer of Calman Learning Centre
8.30-9.30 Plenary: Sigurdur Thoroddsen
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
9.30-10.00Poster Pitches I
Arnold Wolfendale
10.00-10.30Coffee/Tea
Textured, Patterned, Smart Surfaces I
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
Emulsions and Multiphase Flow I
Ken Wade Lecture Theatre
Coalescence and Break-up I
Rosemary Cramp Lecture Theatre
10.30-11.00Keynote: Eric DufresneKeynote: Vivek RanadeKeynote: Osman Basaran
11.00-11.20Etienne BarthelYanshen Li Michiel Hack
11.20-11.40Elise ContrairesKen YamamotoHosein Sadafi
11.40-12.00Gary WellsDominique LegendreLisong Yang
12.00-12.20Matheu BroomMariano GalvagnoSreehari Perumanath
12.20-14.00Lunch and Poster Session I
Evaporation I
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
Impact I
Ken Wade Lecture Theatre
Microfluidics and Acoustofluidics I
Rosemary Cramp Lecture Theatre
14:00-14:30Keynote: Khellil SefianeKeynote: Doris VollmerKeynote: Stephen Evans
14:30-14:50Daniel BonnFrieder MugeleChristian Burton
14:50-15:10Eduardo RamosTimoth ée MouterdeSteffan Hardt
15:10-15:30Fouzia OuliaTristan GiletAshis Sen
15:30-16:00Coffee/Tea
Evaporation II
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
Areosols I
Ken Wade Lecture Theatre
Wetting I
Rosemary Cramp Lecture Theatre
Special Session to mark the 50th Anniversary of Molecular Kinetic Theory
16:00-16:30Keynote: Peter Kelly-ZionKeynote: Ruth SignorellKeynote: Terry Blake
16:30-16:50Giorgio VolpeBryan BzdekHans-J ü rgen Butt
16:50-17:10Benjamin SobacJun-ya KohnoAlex Lukyanov
17:10-17:30Pirouz KavehpourAvshalom OffnerGlen McHale
19:00Conference Dinner Durham Castle

Tuesday, 17 September
8.30-9.30Plenary: Vikki Grassian
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
9.30-10.00Poster Pitches II
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
10.00-10.30Coffee/Tea
Liquid Crystals and Complex Fluids
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
Aerosols II
Ken Wade Lecture Theatre
Inkjet Printing
Rosemary Cramp Lecture Theatre
10.30-11.00Keynote: Linda HurstKeynote: Kevin WilsonKeynote: Philip Bentley
11.00-11.20Tapati DuttaAdam MilsomChristian Diddens
11.20-11.40Ralf StannariusAlexander ShchekinJun Fukai
11.40-12.00Keynote: Christian Ligoure
(11:40-12:10)
Michael CotterellRuben van Gaalen
12.00-12.20Flo GregsonEvangelia Antonopoulou
12.20-14.00Lunch and Poster Session II
Wetting II
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
Impact II
Ken Wade Lecture Theatre
Coalescence and Break up II
Rosemary Cramp Lecture Theatre
14.00-14.30Keynote: Maja VuckovacKeynote: Alidad AmirfazliKeynote: Dag Hanstorp
14.30-14.50Rodrigo Ledesma-AguilarKirsten HarthKarrar Al-Dirawi
14.50-15.10Nikos SavvaJan CarmelietStefan Kooij
15.10-15.30Binyu ZhaoMatthew MooreYoshiyuki Tagawa
15.30-16.00Coffee/Tea
Textured, Patterned, Smart Surfaces II
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
Modelling across Time and Length Scales I
Ken Wade Lecture Theatre
Evaporation III
Rosemary Cramp Lecture Theatre
16.00-16.30Keynote: David QuéréKeynote: Rama GovindarajanKeynote: Tatiana Gambarayan-Roisman
16.30-16.50Paticia WeisenseeRadu CimpeanuAlvaro Marin
16.50-17.10Ehud YarivMartin BrinkmannLiu Qiu-Sheng
17.10-17.30John McCarthyElfego Ruiz-GutiérrezStephen Wilson
18.00-19.00Durham Cathedral Tour

Wednesday, 18 September
8.45-9.00Announcement of Droplets 2021
9.00-10.00Plenary: Omar Matar
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
10.00-10.30Coffee/Tea
Modelling across Time and Length Scales II
(Special session in memory of Jason Reese)
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
Emulsions and Multiphase Flow II
Ken Wade Lecture Theatre
Microfluidics and Acoustofluidics II
Rosemary Cramp Lecture Theatre
10.30-11.00Keynote: Matthew BorgKeynote: Panagiota AngeliKeynote: Jon Cooper
11.00-11.20Chengxi ZhaoYutaku KitaJennifer Dodoo
11.20-11.40Edward SmithLinzi DoddJamal Yagoobi
11.40-12.00Stefan ZitzKai LuoMohcen Shahbaznezhad
12.00-13.00Lunch
13.00-14.00Plenary: Detlef Lohse
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
Evaporation IV
Arnold Wolfendale Lecture Theatre
Impact III
Ken Wade Lecture Theatre
Wetting III
Rosemary Cramp Lecture Theatre
14.00-14.20Teresa ColosimoFei DuanHaihu Liu
14.20-14.40Moshin QaziLoic TadristAlex Bradley
14.40-15.00Dieter BaumgartnerKenneth LangleyDavid Seveno
Close of Conference